Bulutlar Ülkesi Gito


IMG_6256

Çocukluğunda ailesine kızıp, tıpkı 60’ların , 70’lerin naif Türk filmlerinde olduğu gibi koltuğunun altına bir kaç parça giysi sıkıştırıp evinden uzaklara kaçan çocuk karaktere öykünenler olmuş mudur acaba? Ya da “Jack ve Fasulye Sırığı”nda olduğu gibi, devasa bir fasulye sırığına tırmanıp bulutların üstündeki masal ülkesine gittiğini ve orada maceradan maceraya koştuğunu hayal edenler?

Bu kış, yoğun mesai mesai tempolarımız, TEOG hazırlıkları, dersler, haftada beş gün devam eden antrenmanlarımız derken inanılmaz bir tempoyla geçmişti. Aile meclisi ortak yaz tatilimize karar verirken huzur ve dinginlik ortak arayışımızdı…

Bahçemizde bir gecede ortaya çıkıveren ve taaa bulutların üstüne çıkan bir fasulye sırığımız yoktu. Ama iki yıl önce bir kaç saatliğine uğradığımızda varlığından haberdar olduğumuz bulutlar ülkesi Gito Yaylası ve Koçira Pansiyon tam da aradığımız huzuru ve dinginliği bulabileceğimiz bir yerdi.

Gito, Çamlıhemşin’de 2.000 m rakımda bir yayla. Artık yaylayı tam anlamıyla kullanan az sayıda yaylacı aile var. Yazın bir kısmını Gito’da, bir kısmını ise 2.450 m rakımdaki Ambarlı Yaylası’nda geçiriyorlar. Koçira Pansiyon Gito’daki tek konaklama imkanı. Koçira, yaylacıların kullandığı bir sözcük. Evdeki herkes çalışmaya gittiğinde evde kalan nöbetçi ahçı demek… Koçira’nın işletmecileri Serhan Pirpir  ve Tugay Turan vadiye hakim dik yamacın üstünde, başka hiçbir yaylaya benzemeyen nevi şahsına münhasır Gito’da çok özel bir yer yaratmışlar…

Kütükten kahve-yeşil bina ve hemen yanında, dik yamaç üstünden vadiye doğru kanatlanıp uçarcasına kolan vurabildiğiniz dev salıncak Gito’nun en karakteristik özellikleri.

IMG_6457

 

photo 1İç mekanda ise duvarlar Serhan Pirpir’in Çamlıhemşin yaylalarından portre çalışmaları ile süslü. Soğuk akşamlarda kuzinenin olduğu geniş salonda toplanılıyor.

Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri topluca mutfağın önündeki camekanlı alanda yeniliyor.

Bulutların ve sisin her an form değiştirdiği Fırtına Vadisi’ne tepeden bakan Koçira’nın terasında oturmak ise ömre bedel…

fotoğrafIMG_6444-0

 

Saniyeler içinde manzara ve hava koşullarının değiştiği vadiyi ve bulutları seyretmenin meditatif bir yanı var…

Rehberimiz Erdem Akın’ın hyperlapse aplikasyonu ile kaydettiği ve bizimle paylaştığı bulutların dansı:

Etnik rock grubu Marsis’in solisti Korhan Özyıldız’ın dediği gibi; “Eğer iyi bir çocuk olursanız Bulutlar Ülkesi’ni siz de görebilirsiniz”.

İlk akşam Serhan bizleri bulut denizi üzerinden gün batımını seyretmeye götürüyor.

Gito’nun fiziki şartları dışında, Koçira’nın misafir ettiği özel insanlar da yaylanın ruhuna bambaşka derinlikler katıyor.

Örneğin, günün herhangi bir saatinde Koçira’da inzivaya çekilmiş Rize’li ozan ve aktivist, bir zamanların TRT sanatçısı Sinan Akçal herkes bulutları seyre dalmışken, sazını eline alıp türküleriyle oradakileri göz yaşlarına boğabiliyor.

(Serhan Pirpir, Sinan Akçal, Tugay Turan)

Ya da tesadüfen bizimle aynı zamanda Koçira’da misafir olan Marsis’in solisti Korhan Özyıldız’la bir köşede başbaşa müzik yaparlarken onları rahatsız etmemek için nefesinizi tutarken yakalıyorsunuz kendinizi… (Akşam yemekleri sonrası Koçira’nın konuklarına müzik ziyafeti çekmeleri ise unutulmaz…Çekim yapmak o anların büyüsünü kaçırmak gibi geldi bize. O nedenle sadece kalbimize kaydettik o anları…)
photo 2 (1)

(Sinan Akçal, Erdem Akın, Korhan Özyıldız)

Marsis’in en sevdiğimiz parçalarından “Salına Salına”

Gito akşamlarında dinlediğimiz ve öğrendiğimiz pek çok türkü bizi etkisi altına aldı. Bunlardan bir tanesi de Anadolu’nun Kayıp Türküleri belgeseli ile günışığına çıkan ve unutulup gitmekten kurtulan “Köprü Ortasında”. İzmir’e gelin gönderilen Çamlıhemşin’li bir genç kızın memleket özlemini dile getirdiği bir ağıt.

Türkü geniş kitlelere de Niyazi koyuncu tarafından ulaştırılmış.

Bir günümüzü Koçira’nın sahibi Serhan Pirpir’in rehberliğinde 2.450 m rakımdaki Ambarlı Yaylasın’dan buzul göllerine (Kuzu Göller 2.800 m. ve Balıklı Göl 3.000 m) tırmanarak geçiriyoruz.

Hava güzel, sis yok. Biz de Mavi Göl ve Balıklı Göl’de yüzerek fırsatı değerlendiriyoruz.

Dönüş yolunda kısa bir süre için hava bozuyor.

Kuzu Göllerden Ambarlı Yaylası’na Dönüş

 

Hem kendimizle baş başa kalma,  hem de ailemizle ve yeni tanıştığımız dostlarla birlik olabilme deneyimini bize yaşatan Gito’da günler nasıl da uçup geçti anlamadık. Bir bakmışız yeniden İstanbul’dayız. Ama şimdiden en kısa zamanda bulutlar ülkesini tekrar ziyaret etmenin hayalini kuruyoruz.

 

Bu yazımızı ironik bir şekilde “Yeşil Yol” adı verilen projeden bahsetmeden sonlandırmamız mümkün değil.  Çamlıhemşin’de halihazırda, yaylaları birbirine bağlayan bir yol var. Ancak bu yol oldukça ihmal edilmiş ve bakımsız. Yaylacıların yaylalarına ulaşımlarını oldukça güçleştiriyor bu durum. Aslında yapılması gereken, yedi yaylayı birbirine bağlayan mevcut yolun bakımını yapmak iken, devasa bir yol projesi ile yaylaların dokusu bozulacak, su kaynakları kirlenecek, yaban hayat tehdit altında olacak, sel ve heyelan gibi afetler görülebilecek. Yılın sadece bir kaç ayı kullanılacak yayla yolları için devasa bir projeyi algılamakta güçlük çekiyoruz. Uzun Göl ve Ayder’deki çarpık yapılaşmanın Çamlıhemşin’in geri kalanına da yayılarak bir milli servetin yok olmasına neden olacağından endişe ediyoruz. #yesilyoladurde

IMG_6361

(Fotoğraf: Serhan Pirpir)

2015 Çamlıhemşin gezimizin Amlakit ve Samistal Yaylaları ile ilgili kısmı için tıklayabilirsiniz..

Belirtilenlerin dışındaki fotoğraf ve videolar: Mithat Kuş, Hasan Kuş

Rehberimiz Erdem Akın: GSM 0 (535) 852 99 79 http://instagram.com/qsuveli

Koçira Pansiyon Serhan Pirpir GSM 0 (532) 633 57 48 Tugay Turan 0 (538) 456 81 52

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s