Valle d’Aosta ve Mont Blanc üzerine çeşitlemeler


Valle d’Aosta
Valle d’Aosta Alpleri doğudan batıya doğru geçen derin bir vadi. Bu vadinin kendisi de başka çok sayıda küçük vadiler tarafından kesiliyor. Avrupa’nın en yüksek tepelerinin (Mont Blanc, Matherton, Monte Rosa ve Gran Paradiso) çevrelediği bu vadi semiotonom bir yapıda. Halk Valdotain adı verilen bir dil konuşuyor. Italyanca bilmemek sorun olmadı çünkü Fransa sınırına komşu olup yoğun Fransız etkisi altındaki bu bölgede herkes Fransızca konuşuyor.
Aostanın kökenleri 11. yüzyılda Romalılara kadar uzanıyor. Ayrıca bir zamanlar Fransız hacıların Kudüse uzanan yolunda önemli bir geçiş noktası imiş.

Cogne vadisi
Otelimiz Aosta vadisini kesen ve güneye doğru inen Cogne vadisi üzerinde La Cretaz kasabasında. Cogne vadisi ve Aostanın bu bölümü Gran Paradiso milli Parkı sınırları içinde kalıyor. Sabah bugünkü rotanın son düzenlemesini de yapıp Mont Blanca doğru yola çıkıyoruz.

Courmayeur ve La Palud


Yaklaşık 1 saat içinde Aosta vadisini batıya doğru kat ederek Mont Blanc eteklerinde eski bir Roma yerleşimi üzerine kurulu Courmoyeur’e ulaşıyoruz. Kayak ve Mont Blanc tırmanışları için tercih edilen popüler bir konaklama bölgesi. Burada fazla oyalanmayıp Mont Blanc’ın altında kalan tepelere daha zahmetsizce ulaşma imkanı sağlayan teleferiğin kalktığı La Palud’a geçiyoruz. Kötü haber: Dünden beri devam eden kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle teleferiğin 3800 metre yüksekliğindeki Aiguille du Midi’ye çıkamayacağımızı öğreniyoruz. Yine de yılmayıp hiç olmazsa 2173 m yükseklikte Pavillon du Mt Ferry’ye ulaşıyoruz. İnanılmaz soğuk. Kar yok ama yağmur var. Keşke eldiven ve şapka alsaymışız..Çok hoş bir sürpriz var ama bu durakta: Bir botanik bahçesi. Alplerin florasını ve hatta başka kıtalardan yüksek altütüd floralarını canlı olarak görebiliyorsunuz. Soğuk ama güzel bir yürüyüş..Yaklaşık 1 saat dolaştıktan sonra teleferikle La Palud’a geri dönüyoruz.
Val Ferret
Val Ferret Mont Blanc boyunca kuzey doğuya doğru uzanan yemyeşil bir vadi. Aosta’ya özgü tipik yemeklerin sunulduğu restoranlardan birinde öğle yemeğimizi yiyoruz: Restorante Grantze.

Tercihimiz lokal peynir tabağı ve mısır unu ile hazırlanan polenta. Yaşlı, yorgun ama buna rağmen fotoğraf çektirmeyi seven restoran köpeği ile vedalaşıp Aosta vadisine geri dönüyoruz. Bu sefer doğuya tekrar Cogne istikametine doğru.
Pre-St Didier
Yol üzerinde önce bu eski Roma garnizonu üzerine kurulmuş kasabada duruyoruz. Açık havada termal bir havuz var. Ne yazık ki mayomuz yoktu. “Olsun zaten buraya eski Roma köprüsünü ve şelaleyi görmek için geldik” deyip moralimi bozmamaya çalışıyorum. Ama tıpkı Defne ve Mithat gibi her su birikintisinde yüzmezse içi rahat etmeyen Sadiye Kuş’a dert oluyor bu durum.


Roma köprüsünün tepesinde en ortada termal sıcak suyun aktığı bir çeşme var. Köprüyü geçip şelaleye doğru yürümeye başladığımızda 2. sürprizle karşılaşıyoruz. Heyelan nedeniyle şelaleye giden yol kapatılmış. 😦
Colle San Carlo


İtalya gezisini çalıştığımız kitapların hiçbirinde yer almayan, sadece bölgenin internet üzerindeki turizm rehberi olan http://www.regione.vda.it/tourismo üzerinden ulaştığımız bir bilgiye dayanarak Mont Blancın aslında en güzel Fransaya geçiş yollarından biri olan San Carlo geçidi üzerinden göründüğünü öğreniyoruz. “Mont Blanc’ın sabah saatlerinde bizde bıraktığı “soğuk ve ulaşılmaz” izlenimini acaba böyle kırabilir miyiz?” diyerek bu dar geçide tırmanmaya başlıyoruz. Arabayla yaklaşık 1800 metre kadar tırmadıktan sonra rehberde belirtilen noktada ıssızlığın ortasında arabayı park edip ormanın içine dalıyoruz. Hiç bir işaret yok ne yazık ki. Hislerimizle sonunda terkedilmiş perili ev izlenimi veren bir harabenin arazisine dalıyoruz. Bingo!! Muhteşem. Tüm haşmetiyle Mont Blanc ve takip eden tepeler yan yana. Üstelik güneş bile çıktı!


Saint Pierre
Yerel olarak üretiln peynir, şarap, reçel vb ürünlerin yine yerli halk tarafından satın alındığı bir kooperarif: Pain du Coucou’ya uğruyoruz. Saint Pierre Kalesi ve Sarriod de la Tour burada kaçırılmaması gereken iki kale.

Ve otele doğru yola çıkıyoruz. Bu gece menüde risotto ve sosis var. Tatlı olarak orman meyveleri..

Yarın Aosta vadisinin doğusunda doğru seyahat var. Rota çalışmak gerek, otel bulmak gerek.. O nedenle şimdilik bu kadar.

Reklam

One thought on “Valle d’Aosta ve Mont Blanc üzerine çeşitlemeler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s