Haziran’da İrlanda


Nihayet yıllardır hayalini kurduğumuz İrlanda gezisini Haziran 2012’de yapabildik. Çocuklarımızla çıktığımız bu geziyi bir benzerini gerçekleştirmek isteyenlere rehber olabilmesi ve hatıralarımızda hep canlı kalabilmesi için kaydetmek istedik.

Umarız siz de bizim kadar keyif alırsınız.

Soğuk ve yağmurlu bir günde Dublin’e geldik.

St Stephan, Dublin Castle, St Pathrick’s Cathedral, Trinity College gibi klasikleri tamamladık.

Ertesi sabah arabamızı kiraladık ve batıya Connemara’ya doğru yola çıktık.

Herkes 3 saatte okyanusa varmış olacağımızı söylüyordu ama şiddetli yağmur ve trafiğin ters tarafında araba kullanıyor olmak gibi sebeplerle bu süreyi 5 saat olarak hesaplamak daha doğru olacak.

İlk durağımız Connemara National Park ve Kylemore Abbey.

Yapının mimarisi ve çevreleyen doğa kadar burada yaşamış olanların öyküleri de çok dokunaklı. Dr Mitchell Henry eşine hediye olarak göl kıyısında Twelve Bens dağlarının gölgesnde bu muhteşem malikaneyi yaptırıyor. Eşini kaybettikten sonra buraya olan ilgisini kaybediyor ve satıyor. Sırasıyla önce manastır sonra da prestijli yatılı bir kız okulu olarak kullanılıyor. 2010’da okul kapanıyor ve sadece manastır olarak devam ediyor.

Oldukça yorgun olduğumuzdan son durağımız Clifden’e doğru yola çıkıyoruz. Cleggan üzerinden 200 yıl önce kurulmuş nefis bir sahil kasabası olan ve Connemara bölgesinin başkenti olan Clifden’e ulaşıyoruz. Connemara bölgesi vahşi bir güzelliğe sahip: Twelve Bens dağları, kara içine ilerleyen ve kıyıyı girintili çıkıntılı hale getiren okyanus çarpıcı manzaralar ortaya çıkarıyor.

Güneşin batışı saat 10:00u bulduğundan Clifden koyu boyunca yürüyüş yapıyoruz. Hatta koyun kuzey ucundaki oyun parkını test ediyoruz.

Akşam yemeği önerisi: EJ King

2 gece Mallmore House’da konaklıyoruz.

İrlanda misafirperverliği için güzel bir örnek. İşleten bir anne kız. Sabah kahvaltısı nefis. Mutlaka bahçeye ve okyanusa bakan odalardan isteyin 🙂

Sonunda güneş 3. günde yüzünü gösteriyor. Güne Roundstone bog’u turlayarak ve Roundstone Bog’da yürüyüş yaparak başlıyoruz.  Bog: Bogu tanımlamak biraz; zor sular altındaki kara parçalarının birleşiminden oluşuyor. Roundstone da bu şeklde oluşmuş. Koyunlarla dolu alabildiğine ıssız otlaklarda yürüyüşü sakın kaçırmayın.

Dog’s bay de civarda kaçırılmaması gereken yürüyüş rotalarından..

Akşamüzeri Dan O’hara’s Homestead’de yarım saatlik bir yürüyüş ve 11 kmlik Skyroad loopunda okyanus manzarasını izleyerek geçiyor.

4. gün Clifden’den ayrılıp Burren Doğal parkına doğru yola çıkıyoruz. Atlantik okyanusu boyunca önce Galway’e oradan da ilk durağımız olan Kinvarra’ya ulaştık. (2 saat). Kinvarra İrlanda’nın en güzel balıkçı kasbası ünvanına sahip.

Dungair kalesini gezdik.

Öğle yemeğinden sonra Kilmacduagh’a ulaştık. Kilmacduagh ıssızlığın ortasında Clare ve Galway bölgeler arasında inzivayı iliklerinize kadar yaşayabileceğiniz bir yapı. 7. yüzyılda kurulmuş.

Mithat ve Defne Kilmacduagh’nun gerilim filmi çekmek için ideal olduğuna karar veriyor. Bakalım iMovie projelerini beğenecek misiniz?

Yolumuzu batıya Burren Doğal Parkına doğru çeviriyoruz. Burren bölgesi çok özel bir jeolojik formasyona sahip. Gelmeden okuduklarımız ve gördüğümüz resimlerin çok daha ötesinde şaşırtıcı bir yapısı var. Burren “Gaelic” dilinde “kayalık” anlamına geliyor. Clare bölgesinin kuzeyinde geniş bir kireçtaşı platosu. Karbonifiye kireç taşları porlu bir yapıya sahip. Buzulların ve rüzgarın etkisiyle erozyon kireçtaşında derin oluklar açmış.

Bu yapının en güzel gözlmelenebileceği yer olduğunu öğrendiğimiz”Mullaghmore” bölgesine gidiyoruz. Burayı sakın kaçırmayın.

Bölgenin etrafını dolaşıp Kuzeye yöneliyoruz.

Poulnabrone Dolmen MÖ 2500-3000 yıllarından kalma bir mezar. Görmeye değer.

Gece kalacağımız Fanoreye ulaşmadan evvel Black Head’e uğruyoruz. Ballyvaughan’ı geçtikten sonra sağdaki seyir terasının otoparkını kaçırmayın. Aracınızı buraya bırakıp Black Head’de kayalıkların üzerinde yürüyüş yapabilirisiniz.

Bu gece İrlanda’nın Euro 2012deki ilk maçı var. Turizm sezonu henüz başlamamış olan Fanore’deki tek pub olan O’Donohue’s de  İrlanda’lılarla aynı heyeceanı paylaşarak 3-1 İrlanda aleyhine biten maçı seyrediyoruz. İnanılmaz sakin insanlar; sonucu olgunlukla karşılıyorlar.

Maçtan sonra saat 10:00 civarında plaja inip güneşin okyanus üstünde batışını izliyoruz.

Burada Rockyview adında bir B&Bde kaldık. Mallmore House kadar konforlu olmasa da misafirperverlik burada da üst düzeyde.

5. gün Fanore’den tekrar okyanus kyısı boyunca lerleyip Doolin’e ulaşıyoruz. Şirin bir kıyı kasabası.

Buradan yolumuz nefes kesici Cliffs of Moher’e uzanıyor.

Cliffs of Moher için yarım gün ayırın. Önce ziyarteçi merkezinden O’Brien Tower’a ulaşın. Çocuklar için kulenin tepesine çıkmak ilginç olabilir. Buradan kayalıklar ve sarp yamaç üzernde (200 m) Hag’s Head’e yürüyüş yapın.

İnsanın tüylerinin diken diken eden kayalıklar keskin bir şekilde okyanusa iniyor. Deniz kuşlarının ve dalgaların kayalıklardaki ekosu ürperti verici.

Öğleden sonra güneye ilerleyip Lower Shannon bölgesinde Bunratty Castel’a ulaşıyoruz. Bunratty Castle ve Folk Park çocuklarla mutlaka görülmeli.

Kalenin bahçesindeki iki İrlanda kurt tazısını (Irısh Wolf Hound) sakın kaçırmayın 🙂

Mac Namara Pub’da yorgunluk atıp geceleyeceğimiz Killarney’e doğru yola çıkıyoruz.

Kerry bölgesinde mutlaka 2 gün ayırın. Bir gün Dingle Peninsula ya da Kerry Ring için diğeri de Kilarney Gölleri için.

Gece Dunloe Gap’e yakın bir B&Bde konaklıyoruz. Akşam yemeği İrlanda müziği ve dans eşliğinde Kate Kearney’s Cottage’da. Sakın kaçırmayın.


Daha az turistik olan ve daha az gezilen rotaları tercih ettiğimizden tur otobüsleriyle dolu Kerry Ring’i boşverip Dingle Peninsula’yı tercih ediyoruz. Eğer siz de az gezilen rotaları tercih ediyorsanız Dingle Peninsulaya bir tam gün ayırın. Plajlarında yürümek İrlandanın 2. yüksek dağı olan Brandon dağının eteklerinden hacı yolu boyunca yürümek, prehistorik ve erken hıristiyanlık izlerini takip etmek keyifli.

Gece Tralee’de konaklayıp sabah soluğu yeniden Dunloe Gap’te alıyoruz. Göller bölgesinde buzullar tarafından oluşturulmuş doğasıyla büyüleyici11 km.lik bir geçit. Akşam 18:00e kadar araç trafiğine izin yok. At arabaları ve yaya geçişi ile bölgede yaşayanların araçlarına izin var.

Burada Kate Kearney’s Cottage’ın karşısındaki Coffee Pot tan at arabası kiralayabilir ve dönüş için bot ve otobüs turu alabilirsiniz. Biraz at arabası desteği ile ve biraz da  yürüyerek 11 kmlik Dunloe Gap’i geçiyoruz.

Göle ulaşınca geriye dönmek yerine 12şer kişilik teknelerle yapılan göl gezisine katılıyoruz. Birbirine bağlı küçük göller boyunca ilerleyip sonunda Killarney’e varılıyor.

Buradan otobüsle aracı parkettiğimiz Dunloe Gap’in başlangıç noktasına ulaşıyoruz.

Akşam Cashel’e doğru yola çıkıyoruz.

Cashel’i Dubline varmadan son durak olarak ayarlamıştık. Rock of Cashel buradaki ana atraksiyon. Cashel bizi önceki günlerde gördüklerimiz kadar etkilemiyor. Bunu önceden bilebilseydik Burren bölgesine bir gün daha ayırırdık.

İrlandaya gezimizi Dublin’de noktaladık. Son gün Guinness fabrikasına uğradık.

İrlandanın Euro 2012’deki kader maçını O’Neills Pub’da seyredip 4-0 İspanya’ya yenilmelerini üzüntüyle izliyoruz. İrlandalılar yine bizi şaşırtıyorlar ve inanılmaz sakin karşılıyorlar bu durumu 🙂

Bir daha İrlanda’ya gelme fırsatımız olursa planımız özellikle Connemara ve Burren bölgelerinde daha uzun dolaşmak.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Metin: Sadiye Kuş

Fotoğraflar: Hasan Kuş-Mithat Kuş

Videolar: Defne Kuş-Mithat Kuş

Reklam

6 thoughts on “Haziran’da İrlanda

  1. Leap Year filmini izledikten sonra çok istemiştim İrlanda’ya gitmeyi. Özellikle Dingle’a! (Filmde Dingle ismi geçse de aslında o sahneler Dingle’da değil, Galway’de çekilmiş, şimdi öğrendim bunu da :)) Filmi izlerseniz belki mekanlar size tanıdık gelecektir. Hatta misafirperver İrlanda insanını da görebilirsiniz filmde. 🙂

    Resimler ve videolar muhteşem! Çok güzel vakit geçirmişsiniz, beni de heveslendirdiniz. 🙂

    • Çok teşekkürler 🙂 Utanarak söylüyorum filmi izlemedik. Ama hemen ilk fırsatta izleyeceğiz. Bloğunuza bayıldım. Havalar biraz serinlediğinde haftasonları çocuklarla önerdiğiniz yerleri gezmek çok güzel olacak..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s